9 Ağustos 2012 Perşembe

Tasarım , Github Cenneti


Merhaba ... Bu aralar yine bi projeler içerisindeyim ve çoğu projede olduğu gibi bu projede de heyecanlıyım ... Çünkü kendimi biraz daha geliştirdiğimi ve bişeyler kattığımı düşünüyorum .
Normalde bir proje yaparken görüntüye değil de işlevselliğe önem veren birisiyim . Ama gel gör ki bu uygulamaları Apple kabul etmiyo .. Android tarafında kabul gibi bi dert yok tabii ama hiç kimse "arayüz  güzel " de demedi zaten , çünkü kötü
Arayüz e bu kadar önem göstermememin en önemli sebebi ona harcadığım zamanı gereksiz olarak görmek , bazı programları sanki benim gibi geliştiricilerin kullanacağını sanmak ve nerden bulacağını , nasıl kullanacağını bilmemek ..
Şu ana kadar hep 1. sebep ağır bastı . Yani " hadi olsun , artık bitsin , şunu da yapim bitiricem " dediğim çok proje oldu ve aceleye geldikleri için birsürü bug ları oldu , tasarım da olmadı . Zaten hiçbir projeye başlarken tasarım şu olsun , bu tasarıma göre kod yazim demedim .
Ama şimdiki projede ( kesinleşene kadar bilgi yok ) ilk defa deftere arayüz çizdim :) .. Arada sırada ne yapacağımı unuttuğum zaman deftere bakıyorum ve " zamanında ne güzel düşünmüşüm diyorum ".. Sadece 1 günümü tasarımı düşünmeye ve deftere çizime harcadım .. Önceki Metin olsa "boşa zaman harcıyosun olm , hadi kod yaz" derdi ama şimdiki Metin'in yaptıklarına bak
 Arayüz hazırlandıktan sonra nasıl yapıcağını , nerden bulacağını , örnek projeleri görmek gerekir . İşte orda devreye tabii ki Google geliyo .. Yani ilk olarak aranan yer tabii ki Google .. Ama belli siteler belli konularda çok iyi ve ordan kaçarınız yok .. İşte açık kaynak konusunda da en iyi site Github.com ..
Hangi arayüzü gördüysem , hangi açık kaynak projeye ihtiyacım olsa github da buldum . Aslında yaklaşık 1 yıl önce de bunu biliyodum fakat ilk defa kullanmaya başladım . Kullandığım 1-2 arayüz linkleri : MFSideMenu , SGViewPager .
Tabii hepsinde görüntü yok , yani çoğunu deniyerek görmek gerekiyo , ama bazıları gerçekten mükemmel .. Bir de işin sadece programla ilgili kısımları var . Yani veritabanı kütüphanesi , yazıyı okum kütüphanesi (TTS)

İşte bunları gördükten ve kullandıktan sonra ortaya kendi açımdan çok güzel bir proje ortaya çıkıcak ve umarım diğer insanlar da bu görüşte olur .. Şu an projenin 1. aşamasının sonlarındayım , aklımda biraz daha fikirler var ama sanırım sadece 1 günümü arkaplan resimleri seçmek için harcıcam..

NOT : Bence Github ın simgesi berbat .. Neden öyle bişey seçtiler bilmiyorum . Ayrıca 404 sayfaları da çok kötü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder