19 Kasım 2012 Pazartesi

Steve Ballmer - Bilişme Tepki Olarak Doğdum

İşte gördüğünüz bu adam Microsoft u yönetiyo...
Normalde ne Steve Jobs ne de Bill Gates ne de bir başkası için böyle şeyler yazarım ama bu adam gerçekten de blogumda yer almayı hak ediyo.

İşin başına dönücek olursak...


 Windows 8 ve Windows Phone 8 in tanıtımını en az 2 hafta önce bilgisayarıma indirdim ve gözümün önünde olsun diye masaüstüne koydum. Bugün de sınavdan çıktıktan sonra "film izliyim bari" dedim ama bilgisayarımda neredeyse hiç film yoktu ve ben de bari Microsoft un sunumunu izliyim dedim ve izledim.

İlk olarak gözüme çarpan şey tabii ki Steve Ballmer (genel olarak).Microsoft un CEO su olarak bu sunum onun ve şirket için çok önemli ama adam o kadar da özen göstermemiş. Benim fark edebildiklerim :

Giydikleri : Giyim - kuşam dan fazla anlamayan biri olarak milletin ne giydiğine bakmam. Ama bu sunumda giydikleri gerçekten de görülmemezlikten gelinicek gibi değildi.Sanki adam sunuma değil de pikniğe gelmiş gibiydi. Giyim konusu aslında fazla kurcalanmaması gereken bi konu çünkü iş hayatı diyince hep takım falan akıla gelir. Ama bu nedir yaa (Keşke tam olarak görebilseydiniz , o zaman hak verirdiniz.)
İkinci olarak ise konuya hakimliği : Microsoft büyük şirket olduğu için doğal olarak birçok şirketle çalışıyo ve Microsoft ürünleri birçok cihazda çalışıyo. Bu şirketlerden büyük olanların ürünlerinin yeni Windows ile tanıtmak tabii ki bu adama düşüyo.Ama sanırım konuya tam hakim değil ki ekran geçişleri , zoom , swipe , gesture ları tam yapamadı ve bazen 3-4 kere denedi.


Bağırarak bişeyler anlatma : Normalde uygulanan yöntem normal olarak anlatmak , güzel ya da mükemmel özellikeri daha bi vurgulayarak anlatmak . Ama bu adam normalde sesli konuşuyo (rahatsız edecek derecede) , güzel özellikleri anlatırken bağırıyo (küfür yiyecek derecede) , mükemmel özellikleri söylerken de böğürüyo (insanlıktan çıkarcasına). Yüksek sesle konuşmak özgüven göstergesi falan diyenler bi de bu adamı dinlesinler. Ama her konferansta sıklıkla söylenen "we are so excited..." ile başlayan cümlenin hakkını veriyo. Resim de bunun göstergesi. Videoyu izleyenler bana sonuna kadar hak vericek.
Gerçekte nasıldır bilmiyorum ama bu adam bana diğer yöneticilerden daha samimi ve açık geliyo.İşte böyle açık birisinin sözleri acaba şirket içinde ciddiye alınıyomudur. Acaba ona akıl hocalığı yapan birileri , onun bu gazını alan birileri varmıdır gerçekten merak ediyorum. Çünkü bu halleri , bu adamın potansiyel özürlü olduğunu gösteriyo. Böyle birisi acaba şirket kötüye gittiğinde çok büyük kararlar alabilir mi.. Eğer ki iş hayatında da bize göründüğü gibi içtense ve gerçekten de bu kadar eğlenceliyse şirketi gerçekten batma seviyesine taşımaz zaten. Çünkü normalde bir şirket yönetisine bir TV programında sorulmaması istenen soruları bu adama amele bir kişi bile sorabiliyo ve karşılığında da tatminsel bir cevap alabiliyo. İşte size başka bir örnek.
 Eğlenceli ve soru sorulabilir birisi olarak diğer platformlara da açık birisi.Gittiği bir üni. de bir öğrenci "Mac imi imzalarmısınız ? " diye sorduğunda ortamdan uzaklaşmadı ya da hayır diyip azarlamadı. Normalde yöneticilerden beklenmedik bi hareket yaptı ve işin içine mizah da katarak macbook u imzaladı. (Keşke ben de imzalatabilsem) . İşte o video ve tabii ki videonun youtube sayfasındaki ilk 2 yorum çok güzel

 


İşte bu adam bilişim dünyasının yaklaşık yarısını yönetiyo ve bilişim dünyasına tepki olarak mı doğdu , yoksa bilişim dünyası gerçekten böyle birisini mi bekliyodu emin değilim. Ama şu ana kadar adamda "star" ışığı göremedim. İşte onun için burada yer aldı , yani aramızdan biri gibi.

Son olarak da Steve Ballmer ın efsanevi videosuyla kapanış yapmak istiyorum. İlk oynadığı Windows reklamı. O zamandan belli etmiş kendini. Umarım bi gün bi yerde bu adamla karşılaşırım ve umarım 10 dk muhabbet etme şansımız olur.


 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder