1 Kasım 2012 Perşembe

Windows 8 ve Yazılımcı Pazarı


Merhaba . Şu an normalde yüzlerce sayfa pdf okumam gerekiyo ama ben kendimi boş bişi yapmadığıma inandırarak pdf okumamak için bunu yazıyorum.

Konumuza gelirsek. Windows 8 ilk olarak Steve Balmer (bu adam ayrı bi yazı konusu , herşeyiyle) ın ağızından kaçtı ve Microsoft tan anında bi yalanlama , düzeltme , kıvırma açıklaması geldi. Ama sonunda Windows 8 çıktı. Windows 8 bildiğimiz Windows lardan değil çünkü artık bir Market i var ve bence bu market olayı bile sadece Windows 8 in çıkma amacı olabilir. Bu market sayesinde insanlar MAC , IOS , Android de olduğu gibi uygulama satabilecek , yayımlayabilecek falan filan .

Bir diğer şey ise windows 8 in fiyatı . Normalde Microsoft her windows çıkardığında fiyatı saçma bir şekilde yüksek koyar ve şirketler bu windows u orjinal kullanmak zorunda olduğu için Microsoft tonlarca para kazanır. Yani burda denmek istenen şu "Şirketler mecbur orjinal alcak , bireysel kullanıcılar orjinal almassa sorun değil , alırsa da bedavadan para gelmiş olur". Ama bu windows sürümünde bundan vazgeçtiler ve daha çok bireysel e yönlendiler. Olması gereken de bu zaten . Şimdi sitelerinde yer alan bir "hata" yüzünden haftalardır windows 29TL ye alınabiliyo. Bu hata bence hiç inandırıcı değil.Aslında bi hata değil de gizliden promosyon bence.

İşte burdaki amaç geliştirici kazanmak . Yani eğer ki uygulama market in varsa bunu dolduracak insan da lazım. İşte bunlar da geliştiriciler.Piyasada birçok geliştirici var ve bunlar hem çalıştıkları kurum adına hem de kendi adlarına uygulama geliştiriyolar ve şirketlerin bu insanları kendi platformları için uygulama geliştirmeye yönlendirmesi lazım.Microsoft da bu yazılımcı pazarında kendi platfromuna uygulama geliştiricek adam arıyo ve bu da bir şirket için çok doğal.

Ben de bi geliştiriciyim ve yazılımcı pazarında stand ın önünde olmasa da arkaya yakın bi yerde yerim var. Bütün platformlara da aynı ciddiyetle uygulama geliştiremeyeceğim için Microsoft un bir "Moco" su olması gerekiyo.Şu an için Microsoft un Windows 8 ine uygulama geliştirmedim ve şu an için öyle bir planım da yok .

Çünkü :
1) Microsoft biraz geç kaldı . Benim şimdi daha çok odaklandığım Android , IOS gibi platformlar var ve bunlarda kendimce yeterli bi seviyeye gelmem lazım . Yani durduk yere vakit ayıramam .
2) Android ve IOS kendini uygulama marketi (AppStore) olarak gerçekten kanıtladı ve Windows 8 daha yolun başında. Microsoft a da o kadar bağlı biri olmadığım için bu kendini kanıtlama sürecinin içinde olamam.
3) Çok saçma olarak Visual Studio paralı (yersen) . Android geliştirirken Eclipse , IOS geliştirirken XCode bedava ama Microsoft efendi uygulama geliştirmem için de para istiyo.

Görüldüğü gibi artık olaylar uygulama marketlerine döndü. Hatta şöyle bişey bile dendi : "Windows 8 zaten markettten para kazanıcak . O 29 TL yi de bi sonraki versiyonlarında almayabilir, Bedavaya verebilirler".

İşte Windows 8 in çıkmasıyla beraber şirketler bu yazılımcı pazarına daha fazla saldıracak ve kendilerine bağlı yazılımcılar arıcaklar. Bize de "oooo piti piti" yapmak kalıyo.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder