23 Ekim 2012 Salı

Defterde kod derlemek . Dikkat Android içerir !


Merhaba . Ne zamandır bişiler yazmıyodum , bişeyler yazim mantığıyla düşünürken aklıma okulda gördüğüm bi olay geldi ve yazim dedim.

Okulda bu sene sadece 4. sınıflara ders olarak Android programlama gösteriliyo.  Normalde dersin adı Android ya da programlama değil ama hoca kendi insiyatifini kullanarak derste Android anlatıyo ve bence çok da iyi yapıyo . Aslında bu dersin 3. sınıflara da gösterilmesi gerekir ama neyse , o ayrı bi konu.

Dersin sanırım 4. haftasıydı ve ben de kendimce Android in başlangıç kısımlarını bildiğim için derse gitme ihtiyacı görmedim .  Ama 1 aydır derse girmediğim için de "bakalım derste neler oluyo" mantığıyla derse girdim. Hoca gerçekten çok iyi birisi , pratikte işe yarayacak şeyler anlatmaya çalışıyo. Yani ilk izlenim olarak benden bayaa bi artı aldı. Dersi anlatırken doğal olarak kaynak takip ediyo ve yine doğal olarak gösterdiği şeyleri kod üzerinde deniyo . Buraya kadar herşey normal ve bizim üni ye yakışmayacak şekilde güzel

Ama işin ilginç tarafı sınıf arkadaşlarımın bazılarının (isim vermicem) kodları deftere yazması ve gerçekten çok ciddi biçimde yazması. Bazıları bilgisayarını getirmiş ve kodları doğal olarak yazmak ve aynı anda sonuçlarını hocanın sonuçlarıyla karşılaştırmak istiyo. Ama bi de "Onur" başta olmak üzere deftere kod yazanlar var ki ilk anda çok acayibime gitti . Çünkü ben kod yazarken hep otomatik tamamlama özelliğini kullanıyorum ve kodların çoğu kısmını da tam olarak söylemem çünkü gerek yok Eclipse benim yerime tamamlıyo . Sırf otomatik tamamlama özelliği kötü olduğu için Javascript ve PHP de soğumuştum . Bir de Android de fonksiyonlar gerçekten de çok ucun ve tasarıma bağlı olarak kodlar değişiyo . Yani bunları birleştirince deftere kod yazmak "yazıyı bulup , roman yazmaya benziyo"

Tabi ki doğal olarak yapılması gereken dersi Bilgisayar Lab ında yapmak . Ama bizin okulun bi saçmalığı olarak dersler klavye başında değil de defter başında yapılıyo. İşler böyle olunca bilgisayarını getiren bilgisayarıyla , defter alışkanlığı olan defteriyle , derse ziyaret amacıyla gelenler (benim gibiler) de kafasında kodu derliyo .

(Lanet olsun , milletle alay edicektim ama sonunda olay sosyal mesaja döndü , çünkü bizimkilerin bi kahabati yokmuş , yazınca anladım)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder