5 Nisan 2013 Cuma

A'dan Z'ye jQuery - Olmuş ama Tam Değil


Merhaba . Bu yazıyı 2-3 gün önce yazmayı planlıyodum ama bu kitapla ilgili hiçbişey planladığım gibi gitmediği için bu yazı da planlandığı gibi olmadı .

Kitabı yaklaşık 1-1.5 ay önce aldım ve kitabı alırken diğer Jquery kitaplarına da ayrıntılı olmasa da baktım ve en iyisinin bu olduğuna karar verdim (kısa tanıtım için tıkla) .  Kitap önce kısa bi javascript ile başlamış , daha sonra jquery ajax , jquery UI , jquery Mobile derken Android ve PhoneGap a bağlamış olayı . Ayrıca kitapta bolca PHP , veritabanı , HTML kodlarını görebilirsiniz . Bazı yerlere çok değinmiş , bazı yerler için sayfa israfı yapmış ama genel olarak iyi .

Kitabı almak için baktığımda yanında CD göremedim . İçinde illaki yazılan kodlar için link vardır dedim ama onu da bulamadım . Sonra bu adamlar kitabı satmak için bilerek kodları vermiyo , mecbur kitaptaki kodları yazıcaz dedim ve kitap - bilgisayar arasında bayaa bi yol yapmış oldum . Daha çok gece çalıştığım için ışığa göre oturmam gerekti falan . Yani 0 derece olan gözümün nimetlerinden sonuna kadar yararlandım . Amaa şu kitabı internette ariyim , size link verim diye kitabı google da ararken kodları indirmeye yarayan link gördüm . Yani kitap bitti , kodların bazılarını yazdım - denedim , bazılarını sadece roman gibi okudum ve her şey bittikten sonra linkleri bulmuş oldum . Keşke kitapta yazsalardı linki . Bi de şu çakallığı söylemeden geçemicem . Sitede kodları indirmek için size bi soru soruyo . "jQuery Kitabınızdaki 1. Bölüm 1. Paragrafın ilk kelimesini giriniz." İndirmek isteyenler için cevap : "Kitap"  . Bu kodlar niye bu kadar değerli anlamıyorum . Sanki örnek kodları indiren kitabı almıcak!!


Kodları elle yazdığım için bitirme süresi çok uzun oldu . Bazı yerleri okuyup geçmek zorunda kaldım . Kitap genel olarak güzel anlatıyo fakat bazı bölümde verilen kodlar denildiği gibi çalışmıyo . Basit hatalar var , kitaptakinin aynısını yazim , çalışsın diyenlerin şevki kırılabilir . Bazı jquery fonksiyonları sadece anlatıp geçilmiş . Nasıl kullanılır , niye kullanılır , parametreler ne işe yarar söylenmemiş . Ama kitaptaki bilgiler internette birleşince ortaya güzel şeyler çıkıyo . 

 Javascript , php , veritabanı , html üzerinde ağırlıklı olarak durulmamış . Kısaca anlatıp geçmek tercih edilmiş . Kitabı tam olarak anlamak istiyosanız bunları temel olarak bilmeniz gerekiyo . Yoksa kitabın yaklaşık 1/4 ünden bişey anlamazsınız .

Jquery mobile kısmı benim kitabı gerçek alma sebebim ama istediğim şeyleri bulamadım . 1-2 temel şey var ve bu bütün projelerde var . Mesela adam sadece 1 label göstericekse illaki "header , content , footer" kısımlarını ekliyo ve bu kodlar en az 10 satır. Onun yerine başta bunları anlatıp ilerisinde parça kod olarak verilse sayfa sayısı azaltılabilir , daha çok konu anlatılabilirdi . Ama Türkiyede ne kadar sayfa , o kadar para gibi bişey var sanırım . Tabii bu kitabın fiyatına da yansıdı . Dediğim şeyler yapmılmış olsa kitap 500 sayfadan 350 sayfaya rahat bi şekilde düşebilirdi . Ama yazarın tercihi diyip geçmek gerek .

Jquery mobile dan sonra Eclipse ve Phonegap kısımları var . Ben javascript ile cross platform mobil uygulama yazmayı tam olarak mantıklı bulmadığım için o kısmı atladım . Ama o kısım da hızlı geçmiş . Zaten Eclipse e android SDK sı kurmak başlı başına 5-6 sayfa .

Sonuç olarak kitap yararlı oldu ama beklediğim gibi beni "aydınlatmadı" . Biraz daha pratik yapmış oldum . Bi de yazar jquery kütüphanesini kullanmayı değil fonksiyonları kullanmayı anlatmış . Yani jquery API sine bakınca yeni fonksiyonları tam olarak anlayamadım . Dreamweaver da otomatik tamlamlamayı tam olarak desteklemediği için kodları kolayca yanlış yazabilidim . Bayaa bi yerde debugging için alert verdirmem gerekti . Fakat kitabı bitirince anladım ki ben javascript , php , html yazmayı sevmiyomuşum . Ne yazıkki bu da değişmedi ama en azından 1-2 tane jquery ve özellikle jquery mobile pdf si bitirme hedefim var . PDF leri indirdim , şimdi seçim yapmam gerekli.

7 yorum:

 1. Türkçe yazmayı bilmiyorsun ama boyuna kitap eleştiri yapıyorsun el insan be kardeşim sen daha neysin neyi eleştiriyorsun sonra bu ülkede bu patlak mühendisler nasıl yetişiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana türkçe yazmayı bilmiyosun demişsin ama sen de "el insan be kardeşim" demişsin . Zaten yazılarımda Türkçe yi çok iyi biliyorum da demedim .

   Yorumları yazdığım kitaplara baktım , yazım da kitabı merak edip almak isteyen ama kitabı almadan önce kitapla ilgili bi fikre sahip olmak isteyenler için . Keşke ben de bu kitabı almadan önce başkalarının kitapla ilgili yorumlarını okuyabilsem .

   Zaten yorumlarımı da yazılım uzmanıymışım gibi yazmıyorum . Ben bilg. müh. 4. sınıf öğrencisiyim ve bildiğim kadarıyla bilgi vermeye çalışıyorum . Diğer türlü Türkiye'de sadece 1-2 kişinin yorum yapma hakkı olurdu .

   Yorumun için teşekkürler

   Sil
  2. el insan degıl o el insaf türkce yazmayı bılmıyorsun dıyene bak :DD

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil