21 Mayıs 2013 Salı

Tanışmak istediğim 3,5 yazılımcı < Mimar Aslan - Muharrem Taç - Adem Aktepe - Ahmet Alp Balkan >Merhaba . Mimar Aslan ile ilgili yazım beklenmediği kadar ilgi gördü ve google aramalarında Mimar Aslan ve kitabı hakkındaki aramalarda gerçekten çok üst sırada ve hatta olumlu veya olumsuz yazı yazanlar bile oldu . Bu kadar ilgi çekmesi beni çok şaşırttı . Ben de mayıs ayını yazmadan geçirmemek için bildiğim , facebook dan takip ettiğim ve tanışmak istediğim yazılımcıları yazmak istedim .

1 - Mimar Aslan : Tabii ki ilk sırada olucaktı . Aslında diğerlerinden çok daha sonra tanıdım , daha az eğitim setini , kitabını okudum ve diğer yazılımcılardan daha iyi kod yazdığını düşünmüyorum ama tanışmak ve gerçek halini görmek isterdim . Belki de görsem çok severim , çünkü bende bazen saçma sapan ön yargılar olabiliyo ve belki bu mimar aslan a da denk gelmiştir . Okulumuza gelmesi planlanıyodu , mayıs ayında gelicek diyolardı ama gelicek mi gelmicek mi bilmiyorum . Eğer ki gelirse kesinlikle tanışmak isterim . Ama bu saatten sonra geliceğini zannetmiyorum çünkü mayıs bitiyo ve haziranda finaller var . Hatta bazı üni ler mezunlarını verdi bile . Yani dışarıda bi yerde olmassa tanışacağımız yok gibi

2 - Muharrem Taç : 1 - 2 yerde karşıma çıktı : Android ADT eğitimi (sıkıcı 2 saat) , metrobüs çıkışı . Ama toplamda 5 dakika bile konuşmamışızdır . İlk android kitabım sanırım onun kitabıydı ve ben de "kitabınızda şu şu şu kısımlar eksik anlatılmış , keşke daha ayrıntılı anlatsaydınız" demiştim gülerek , o da yine gülerek (benden fazla gülerek) "memnun kalmadıysanız paranızı şu an iade edebilirim" demişti . 2. olarak da eğitimde tabii ki kimse birbirini tanımadığı için arkalara ve karışık oturuyodu , o sanırım böyle şeylere fazla alışık olduğu için bize "bizde protokol yok , buyrun öne oturun" demişti (tabii ki gülerek) . İşte orda bende bayaa bi iyi izlenim oluşturdu . Geçenlerde de okulumuza gelip android anlatıcaktı ve onun android anlatması gereken saatte biz pınar hocanın programıyla uğraştığımız için sunuma yaklaşık 30 dakika geç girdim ve girdiğimde başkası başka bi konu anlatıyodu . Ben de anlattı bitirdi heralde diye ön sıralarda onu arıyodum . Ama sunumdan sıkılıp facebook a baktığımda karısının ve kızının sütten zehirlendiğini paylaşmıştı . Tabii ki gelemedi , dinleyemedim ve tabii ki tanışamadım . Ayrıca paylaşımında okulumuzdan özür dilemesi yine ona yakışır bi durum . Umarım onunla da tanışma sohbet etme şansımız olur .


3 - Adem Aktepe : "Merhaba , Ben Adem Aktepe . Bugünkü görsel dersimizde ...." . Ne zaman Adem Aktepe nin adını bi yerde duysam ya da görsem sesiyle birlikte bu cümle aklıma gelir . Çünkü ilk programlamaya başlarken büyük bir hevesle eğitim setlerini izliyoduk ve en fazla eğitim seti olan en iyi kod yazıyo gibi bi durum vardı . Herkes birbirine eğitim seti veriyodu ve bildiğin hoca yarıştırıyoduk . Benim favorilerimden başında da Adem Aktepe var . Kariyervideo.com da yaklaşık olarak bilmek istediğim konuların bütün videolarını izledim ve diğerlerini de izlemesem bile eğitim setim var demek için bilgisayarıma indirdim . Tabii şu an onların yerini filmler , diziler aldı ama zamanında çok güzeldi . Şimdi de eğitim setleri çekiyo ve bence çok da iyi yapıyo . Bi ara ben de eğitim seti çekim diyodum ve eğer çekseydim başlangıç cümlelerim kesinlikle onun cümleleri gibi olurdu . Söylemesem daha iyi sanırım ama eğitim setlerini izlediğim zamanki durumu şu andan çok da iyiydi . İşte o hareketsizlik ve kilo benim gibi birçok yazılımcı adayını korkutuyodur . Bi gün Adem Aktepe ile tanışıp "Merhaba , Ben Metin Ögtem . Bugünkü görsel tanışmamızda ... " diye muhabbete girmek isterim .

3.5 - Ahmet Alp Balkan : Sırf bu çocuk yüzünden bu yazıyı tamamen silebilirim , durumun özeti bu aslında . İnternette ya rastgele ya da bi android projesi ( açık kaynaklı ) sayesinde yaklaşık 1.5 - 2 yıl önce buldum . İşte o günden beri her ay en az 2 kere blog unu takip ederim . Hiçbir eğitim seti , kitabı , kod anlatması yok ama yaptıkları , yapıyor oldukları yüzünden tanışmak istediğim birisi . Benden daha fazla gıcık olmuş ve büyük ihtimalle onu tanıyan birisi onun hakkında blog açmış . Çok çalışmış , başarmış ve başarıları devam eden birisi . Linux kullanmayı seviyo , IOS ve Android için daha aktif uygulamalar yapıyo ama Microsoft da işe girdi ve hemen mezun olur olmaz girdi . Staj yaptığı yerler mükemmel , projeleri güzel bir yazılımcı . Sanırım onunla yakın tarihlerde android programlamaya başladık ( blogdan anladığım kadarıyla ) ama onun yazdığı kodları okuduktan sonra 1 hafta kendime gelemedim ve tam olarak şu psikolojiye girdim . Kenisinin ben fazla beğenmesem de "olla.com" diye foursquare a tam olarak rakip bi uygulaması vardı ve bende bi deniyim dedim . Daha sonra "welcome to olla.com" temalı mail gelince cevap yazim , muhabbet olur dedim ama 1 - 2 ergen mesajından sonra mail atmayı kestim . Tanışma ihtimalim çook düşük çünkü Amerikada çalışıyo ve karşılaşacağımızı sanıyorum . Ama karşılaşıp muhabbet etsek iyi olurdu . 

İşte tanışmak istediğim ve inş. bir gün tanışma fırsatını bulabileceğim yazılımcılar şimdilik bunlar . Tabii ki tanıştığım ve mükkemel yazılımcılar da var : Turan Konan , Parvin Gasimzade , Serhat Sarı , Akın Kaldıroğlu , Erdinç Uzun vs .. Hepsinden bişeyler öğrendim , birşeyler kapmaya çalıştım ve sanırım biraz kaptım da .Ve de fark ettim ki hepsi erkek . Ya bayan yazılımcı yok ya da kendilerini tanıtmıyolar . Umarım bi gün ben de çevreme bu konuda yararlı olabilirim 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder